YK44A1103000G
Mfr.Part #
YK44A1103000G
Description
CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.374"
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
25A
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Series :
YK44A
Pitch :
0.374 9.50mm
Voltage - Rated :
300V
Number of Circuits :
11
Wire Gauge :
12-22 AWG
Bottom Termination :
PC Pin
Datasheets
YK44A1103000G
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block PC Pin YK44A 0.374 9.50mm 3 Wall (Tri) 11 Circuits Thermoplastic
YK44A1103000G Overview
YK44A1103000G Features
YK44A series
YK44A1103000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK44A1103000G Terminal Blocks applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"