YK4120603000G
Mfr.Part #
YK4120603000G
Description
CONN BARRIER STRIP 6CIRC 0.325"
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
20A
Pitch :
0.325 8.26mm
Series :
YK412
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage - Rated :
300V
Number of Circuits :
6
Bottom Termination :
PC Pin
Datasheets
YK4120603000G
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block PC Pin YK412 0.325 8.26mm 2 Wall (Dual) 6 Circuits Thermoplastic
YK4120603000G Overview
YK4120603000G Features
YK412 series
YK4120603000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK4120603000G Terminal Blocks applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"