YK3211003000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK3211003000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRIP 10CIRC 0.3"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Bottom Termination :
PC Pin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Rows :
1
Current Rating (Amps) :
15A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Number of Circuits :
10
Barrier Type :
2 Wall (Dual)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Block Type :
Barrier Block
Material - Insulation :
Thermoplastic
Color :
Black
Pitch :
0.300 7.62mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Series :
YK321
Mounting Type :
Through Hole
Number of Wire Entries :
10
Terminal Screw Finish :
Zinc
Terminal Screw Material :
Steel
Voltage - Rated :
300V
Packaging :
Bulk
Wire Gauge :
14-22 AWG
Datasheets
YK3211003000G
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block PC Pin YK321 0.300 7.62mm 2 Wall (Dual) 10 Circuits Thermoplastic
YK3211003000G Overview
YK3211003000G Features
YK321 series
YK3211003000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK3211003000G Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"