YJQ55P02A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YJQ55P02A
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
8-PowerVDFN
Datasheet
Download
Description
P-CH MOSFET 20V 55A DFN3333-8L
Manufacturer :
YANGJIE
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
12.7 nC @ 10 V
Vgs (Max) :
±10V
FET Feature :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
8.3mOhm @ 15A, 4.5V
Series :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Package / Case :
8-PowerVDFN
Supplier Device Package :
8-DFN (3.3x3.3)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
20 V
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Power Dissipation (Max) :
3.2W (Ta), 38W (Tc)
Mounting Type :
Surface Mount
Vgs(th) (Max) @ Id :
1V @ 250μA
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
1.8V, 4.5V
FET Type :
P-Channel
Product Status :
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6358 pF @ 10 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
55A (Ta)