Y6073100R000V9L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y6073100R000V9L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 0.3W 0.005% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.005%
Rated Power Dissipation (P) :
0.3W
Height :
10.033mm
Surface Mount :
No
Series :
VHP203
Number of Terminations :
2
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Power (Watts) :
0.3W
Published :
Package / Case :
Radial
Resistance :
100Ohm
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
5.08mm
Height Seated (Max) :
0.395 10.03mm
Working Voltage :
300V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
300mW
Additional Feature :
HIGH PRECISION, NON INDUCTIVE
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.415Lx0.162W 10.54mmx4.11mm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Composition :
Metal Foil
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Datasheets
Y6073100R000V9L
FIXED RESISTOR, 100Ohm, 0.3W, Metal Foil,