Y60711K75000B9L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y60711K75000B9L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 1.75K OHM .3W .1% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Radial
Height :
11.43mm
Max Power Dissipation :
300mW
Series :
HZ
Feature :
Non-Inductive
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.415Lx0.162W 10.54mmx4.11mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Composition :
Metal Foil
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Width :
4.1148mm
Resistance :
1.75kOhms
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
19 Weeks
Power (Watts) :
0.3W
Height Seated (Max) :
0.450 11.43mm
Length :
10.541mm
Datasheets
Y60711K75000B9L
VPG Foil Y60711K75000B9L
1.75kOhms, 0.3W, Metal Foil,