Y6071120R000B9L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y6071120R000B9L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 120 OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.3W
Package / Case :
Radial
Feature :
Non-Inductive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
11.43mm
Length :
10.541mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
120Ohms
Width :
4.1148mm
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Max Power Dissipation :
300mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Metal Foil
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.415Lx0.162W 10.54mmx4.11mm
Height Seated (Max) :
0.450 11.43mm
Published :
Number of Terminations :
2
Series :
HZ
Datasheets
Y6071120R000B9L
VPG Foil Y6071120R000B9L
120Ohms, 0.3W, Metal Foil,