Y507770K0000V9L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y507770K0000V9L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 70K OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
10.922mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
VHZ
Tolerance :
±0.005%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.435Lx0.185W 11.05mmx4.70mm
Width :
4.699mm
Length :
11.049mm
Height Seated (Max) :
0.430 10.92mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
300mW
Resistance :
70kOhms
Power (Watts) :
0.6W
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Composition :
Metal Foil
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Published :
Datasheets
Y507770K0000V9L
70kOhms, 0.6W, Metal Foil,