Y47261K01000F0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y47261K01000F0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Axial - 4 Leads
Datasheet
Download
Description
RES 1.01K OHM 1W 1% AXIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±1%
Length :
25.4mm
Resistance :
1.01kOhms
Number of Terminations :
4
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Max Power Dissipation :
1W
Feature :
Non-Inductive
Package / Case :
Axial - 4 Leads
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Size / Dimension :
0.500Diax1.000L 12.70mmx25.40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Metal Foil
Series :
HZ
Power (Watts) :
1W
Packaging :
Bulk
Datasheets
Y47261K01000F0L
1.01kOhms, 1W, Metal Foil,