Y17494K87000B0L
Mfr.Part #
Y17494K87000B0L
Package / Case
Axial
Description
RES 4.87K OHM 0.3W 0.1% AXIAL
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
15.875mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.3W
Feature :
Non-Inductive
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.375Diax0.625L 9.53mmx15.88mm
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Axial
Published :
Max Power Dissipation :
300mW
Series :
HZ
Resistance :
4.87kOhms
Datasheets
Y17494K87000B0L
4.87kOhms, 0.3W, Metal Foil,