Y16361K20000T9R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y16361K20000T9R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.2KOHM 0.01% 1/10W 0603
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
1.6002mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Supplier Device Package :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
1.2kOhms
Max Power Dissipation :
100mW
Height :
635μm
Tolerance :
±0.01%
Width :
812.8μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VSMP
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Operating Temperature :
150°C
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Composition :
Metal Foil
Datasheets
Y16361K20000T9R
VPG Foil Y16361K20000T9R
VSMP Series, Metal Foil, 1.2kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.01%, -55°C~150°C