Y1630100R000B9W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y1630100R000B9W
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
635μm
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Composition :
Metal Foil
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
VFCP
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tray
Resistance :
100Ohm
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Datasheets
Y1630100R000B9W
VPG Foil Y1630100R000B9W
FIXED RESISTOR VFCP Series, Metal Foil, 100Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~150°C