Y16303K90000F9W
Mfr.Part #
Y16303K90000F9W
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
3.9kohm
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packing Method :
WAFFLE PACK
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
JESD-609 Code :
e1
Height :
635μm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Series :
VFCP
Working Voltage :
79V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
Datasheets
Y16303K90000F9W
VPG Foil Y16303K90000F9W
FIXED RESISTOR VFCP Series, Metal Foil, 3.9kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~150°C