Y16303K01000T9R
Mfr.Part #
Y16303K01000T9R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 3.01KOHM 0.01% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Case Code (Metric) :
Resistance :
3.01kOhms
Max Power Dissipation :
250mW
Width :
1.5748mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
Composition :
Metal Foil
Series :
VFCP
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.01%
635μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Length :
3.2004mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
Y16303K01000T9R
VPG Foil Y16303K01000T9R
VFCP Series, Metal Foil, 3.01kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~150°C