Y1630110R000B0W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y1630110R000B0W
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
VFCP
Composition :
Metal Foil
Reach Compliance Code :
Unknown
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height :
635μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tray
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
110Ohm
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Datasheets
Y1630110R000B0W
VPG Foil Y1630110R000B0W
FIXED RESISTOR VFCP Series, Metal Foil, 110Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~150°C