Y16071R00000F3R
Mfr.Part #
Y16071R00000F3R
Package / Case
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Description
RES SMD 1 OHM 1% 1/2W 2516 WIDE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Package / Case :
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
1Ohms
1 (Unlimited)
Length :
4.064mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance :
±1%
Width :
6.35mm
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.160Lx0.250W 4.06mmx6.35mm
Max Operating Temperature :
150°C
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Height :
1.016mm