Y16060R50000F9W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y16060R50000F9W
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Datasheet
Download
Description
RES 0.5 OHM 1% 1W 2516 WIDE
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Failure Rate :
Series :
VCS1625ZP
Tolerance :
±1%
Features :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Number of Terminations :
4
Composition :
Metal Foil
Positronic
Resistance :
500 MOhms
Package / Case :
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.160 L x 0.250 W (4.06mm x 6.35mm)
Packaging :
Tray
Brand :
Amphenol Positronic
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Power (Watts) :
1W
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Supplier Device Package :
SMD
Height - Seated (Max) :
0.040 (1.02mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C