Y150840K2000TR23R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y150840K2000TR23R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 40.2K OHM 0.01% 0.6W RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.6W
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Tolerance :
±0.01%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistance :
40.2kOhms
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Packaging :
Strip
Series :
RNC90T
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
Datasheets
Y150840K2000TR23R
40.2kOhms, 0.6W, Metal Foil,