Y15065K11000TR23R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y15065K11000TR23R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 5.11K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±0.01%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Metal Foil
Series :
RNC90S
Resistance :
5.11kOhms
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Height :
8.5344mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
7.62mm
Width :
2.667mm
Max Power Dissipation :
600mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.6W
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Datasheets
Y15065K11000TR23R
5.11kOhms, 0.6W, Metal Foil,