Y1496500R000T9W
Mfr.Part #
Y1496500R000T9W
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 500 OHM 0.01% 0.15W 1206
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.15W
Length :
3.2004mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Max Operating Temperature :
150°C
Height :
635μm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Series :
VSM
Width :
1.5748mm
Case Code (Metric) :
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Case Code (Imperial) :
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±0.01%
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
Max Power Dissipation :
150mW
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
500Ohms
Datasheets
Y1496500R000T9W
VSM Series, Metal Foil, 500Ohms, 0.15W, ±0.01%, -55°C~150°C