Y14961K50000Q0R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y14961K50000Q0R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.5KOHM 0.02% 0.15W 1206
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product Category :
Standoffs and Spacers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.15W
Thread Size :
4-40
Plating :
Series :
VSM
Composition :
Metal Foil
Product Type :
Standoffs, Spacers and Supports
Gender :
Female / Female
Resistance :
1.5 kOhms
Product :
Standoffs
Fascomp
Material :
Aluminum
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Length :
1/2 in
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Features :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Subcategory :
Hardware
Height - Seated (Max) :
0.025 (0.64mm)
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Outside Diameter :
3/16 in
Size / Dimension :
0.126 L x 0.062 W (3.20mm x 1.57mm)
Brand :
Fascomp
Failure Rate :
Type :
Round
Tolerance :
±0.02%
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
Datasheets
Y14961K50000Q0R
VSM Series, Metal Foil, 1.5 kOhms, 0.15W, ±0.02%, -55°C ~ 150°C