Y149615K0000B0R
Mfr.Part #
Y149615K0000B0R
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 0.15W 1206
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Max Power Dissipation :
150mW
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Series :
VSM
Height :
635μm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Resistance :
15kOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
1.5748mm
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Length :
3.2004mm
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.15W
Case Code (Imperial) :
Published :
Datasheets
Y149615K0000B0R
VSM Series, Metal Foil, 15kOhms, 0.15W, ±0.1%, -55°C~150°C