Y14682R50000A0L
Mfr.Part #
Y14682R50000A0L
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
RES 2.5 OHM 10W 0.05% RADIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
7.0104mm
Power (Watts) :
10W
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Series :
VFP4Z
Height :
20.3962mm
Tolerance :
±0.05%
Height Seated (Max) :
0.803 20.40mm
Resistance :
2.5Ohms
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
40.005mm
Published :
Size / Dimension :
1.575Lx0.276W 40.00mmx7.00mm
Number of Terminations :
4
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
3W
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Datasheets
Y14682R50000A0L
VPG Foil Y14682R50000A0L
2.5Ohms, 10W, Metal Foil,