Y14541K25000C0L
Mfr.Part #
Y14541K25000C0L
Package / Case
Radial
Description
RES 1.25K OHM 0.6W 0.25% RADIAL
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±0.25%
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
600mW
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Packaging :
Bulk
Series :
Z
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.6W
Published :
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Width :
2.667mm
Resistance :
1.25kOhms
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Height :
8.5344mm
Length :
7.62mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
Y14541K25000C0L
1.25kOhms, 0.6W, Metal Foil,