Y144210K0000T0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y144210K0000T0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 1/2W 0.01% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
3.81mm
Length :
7.493mm
Width :
2.4892mm
Military Standard :
Not
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height :
8.001mm
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Max Power Dissipation :
250mW
Max Operating Temperature :
155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Non-Inductive
Number of Terminations :
2
Series :
RS92N
Size / Dimension :
0.295Lx0.098W 7.50mmx2.50mm
Depth :
2.5mm
Resistance :
10kOhms
Tolerance :
±0.01%
Composition :
Metal Foil
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Termination :
Datasheets
Y144210K0000T0L
10kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Foil,