Y1441200K000V0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y1441200K000V0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 200K OHM 1W 0.005% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.64 mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.413 10.49mm
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
JESD-609 Code :
e0
Composition :
Metal Foil
Series :
Z
Lead Spacing :
10.16mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Working Voltage :
350V
Size Code :
Power (Watts) :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±0.005%
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
No
Resistance :
200kOhm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Height :
10.4902mm
Size / Dimension :
0.575Lx0.160W 14.61mmx4.06mm
Max Power Dissipation :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
Y1441200K000V0L
FIXED RESISTOR, 200kOhm, 1W, Metal Foil,