Y116950R0000T0L
Mfr.Part #
Y116950R0000T0L
Package / Case
3017 J-Lead
Description
RES SMD 50 OHM 0.01% 0.6W J LEAD
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
600mW
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SMR3D
Resistance :
50Ohms
Supplier Device Package :
SMD
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tolerance :
±0.01%
Length :
7.2898mm
Max Operating Temperature :
175°C
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Package / Case :
3017 J-Lead
Height :
3.0988mm
Packaging :
Bulk
Width :
4.318mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.170W 7.29mmx4.32mm
Power (Watts) :
0.6W
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Datasheets
Y116950R0000T0L
VPG Foil Y116950R0000T0L
SMR3D Series, Metal Foil, 50Ohms, 0.6W, ±0.01%, -55°C~175°C