Y116940R0000B9L
Mfr.Part #
Y116940R0000B9L
Package / Case
3017 J-Lead
Description
RES SMD 40 OHM 0.1% 0.6W J LEAD
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.287Lx0.170W 7.29mmx4.32mm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Supplier Device Package :
SMD
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Series :
SMR3D
Resistance :
40Ohms
Power (Watts) :
0.6W
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Bulk
Package / Case :
3017 J-Lead
Datasheets
Y116940R0000B9L
VPG Foil Y116940R0000B9L
SMR3D Series, Metal Foil, 40Ohms, 0.6W, ±0.1%, -55°C~175°C