Y116940K2000T9R
Mfr.Part #
Y116940K2000T9R
Package / Case
3017 J-Lead
Description
RES SMD 40.2K OHM 0.4W 3017
2
Width :
4.318mm
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Package / Case :
3017 J-Lead
Length :
7.2898mm
Max Power Dissipation :
400mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
SMD
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Size / Dimension :
0.287Lx0.170W 7.29mmx4.32mm
Max Operating Temperature :
175°C
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Series :
SMR3D
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
3.0988mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Resistance :
40.2kOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.01%
Datasheets
Y116940K2000T9R
VPG Foil Y116940K2000T9R
SMR3D Series, Metal Foil, 40.2kOhms, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~175°C