Y09590R01010F9L
Mfr.Part #
Y09590R01010F9L
Description
RES 0.0101 OHM 10W 1% RADIAL
Resistance :
10.1mOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
VCS301
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
5.334mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Height :
27.0002mm
Power (Watts) :
10W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
34.036mm
Size / Dimension :
1.340Lx0.210W 34.04mmx5.33mm
Published :
Max Power Dissipation :
3W
Datasheets
Y09590R01010F9L
VPG Foil Y09590R01010F9L
10.1mOhms, 10W, Metal Foil,