Y09441R80000B0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y09441R80000B0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial - 4 Leads
Datasheet
Download
Description
RES 1.8 OHM 10W 0.1% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
1.8Ohms
Width :
5.334mm
Max Power Dissipation :
3W
Packaging :
Bulk
Published :
Series :
VCS332
Number of Terminations :
4
Size / Dimension :
1.340Lx0.210W 34.04mmx5.33mm
Package / Case :
Radial - 4 Leads
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Max Operating Temperature :
150°C
Height Seated (Max) :
1.024 26.01mm
Tolerance :
±0.1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Metal Foil
Power (Watts) :
10W
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
34.036mm
Height :
26.0096mm
Datasheets
Y09441R80000B0L
1.8Ohms, 10W, Metal Foil,