Y092610R0000D9L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y092610R0000D9L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
TO-220-4
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 8W 0.5% TO220-4
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Height :
21.463mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Reference Standard :
MIL-PRF-39009
Working Voltage :
300V
Published :
Series :
VPR221
Pbfree Code :
yes
Feature :
Non-Inductive
Size / Dimension :
0.400Lx0.150W 10.16mmx3.81mm
Number of Terminations :
4
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
10Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
8W
Construction :
RECTANGULAR
Lead Length :
13.72mm
Height Seated (Max) :
0.845 21.46mm
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
8W
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
TO-220-4
Composition :
Metal Foil
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
Y092610R0000D9L
VPG Foil Y092610R0000D9L
FIXED RESISTOR, 10Ohm, Metal Foil,