Y087551R5090Q9L
Mfr.Part #
Y087551R5090Q9L
Package / Case
Radial
Description
RES 51.509 OHM 0.02% 0.3W RADIAL
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Terminations :
2
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Series :
VSH
Size / Dimension :
0.228Lx0.087W 5.80mmx2.20mm
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Resistance :
51.509Ohms
Tolerance :
±0.02%
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.3W
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Datasheets
Y087551R5090Q9L
51.509Ohms, 0.3W, Metal Foil,