Y08751K50000T0L
Mfr.Part #
Y08751K50000T0L
Package / Case
Radial
Description
RES 1.5K OHM .3W .01% RADIAL
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
150°C
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Radial
Min Operating Temperature :
-75°C
Published :
Size / Dimension :
0.228Lx0.087W 5.80mmx2.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power (Watts) :
0.3W
Number of Terminations :
2
Length :
5.7912mm
Max Power Dissipation :
300mW
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Resistance :
1.5kOhms
Width :
2.2098mm
Height :
6.5024mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Series :
VSH
Tolerance :
±0.01%
Datasheets
Y08751K50000T0L
1.5kOhms, 0.3W, Metal Foil,