Y079358K0000T9L
Mfr.Part #
Y079358K0000T9L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 58K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Series :
RCK
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
7.62mm
Height :
8.5344mm
Width :
2.4892mm
Resistance :
58kOhms
Max Power Dissipation :
300mW
Composition :
Metal Foil
Size / Dimension :
0.300Lx0.098W 7.62mmx2.50mm
Max Operating Temperature :
175°C
Tolerance :
±0.01%
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.6W
Datasheets
Y079358K0000T9L
58kOhms, 0.6W, Metal Foil,