Y07932R00000B0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y07932R00000B0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 2 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Lead Diameter :
0.645 mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Metal Foil
Size / Dimension :
0.300Lx0.098W 7.62mmx2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Height :
8.5344mm
Package / Case :
Radial
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Lead Spacing :
5.08mm
Power (Watts) :
0.6W
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Power Dissipation :
300mW
Resistance :
2Ohm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Working Voltage :
300V
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Published :
Series :
RCK
Datasheets
Y07932R00000B0L
FIXED RESISTOR, 2Ohm, 0.6W, Metal Foil,