Y079314K0000F0L
Mfr.Part #
Y079314K0000F0L
Description
RES 14K OHM 0.6W 1% RADIAL
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Spacing :
5.08mm
Pbfree Code :
No
Height :
8.5344mm
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Power (Watts) :
0.6W
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
14kOhm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Max Power Dissipation :
300mW
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Size Code :
Series :
RCK
Published :
Working Voltage :
300V
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Metal Foil
Lead Diameter :
0.645 mm
Size / Dimension :
0.300Lx0.098W 7.62mmx2.50mm
Datasheets
Y079314K0000F0L
FIXED RESISTOR, 14kOhm, 0.6W, Metal Foil,