Y078990R0000D0L
Mfr.Part #
Y078990R0000D0L
Description
RES 90 OHM 0.3W 0.5% RADIAL
Resistance :
90Ohms
VSR
Width :
2.667mm
Length :
7.62mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Height :
8.5344mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Power (Watts) :
0.3W
Temperature Coefficient :
±8ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
200mW
Max Operating Temperature :
175°C
Datasheets
Y078990R0000D0L
90Ohms, 0.3W, Metal Foil,