Y0786167R000B9L
Mfr.Part #
Y0786167R000B9L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 167 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Through Hole Resistors
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Series :
S
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.6W
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Resistance :
167Ohms
Height :
8.5344mm
Max Power Dissipation :
600mW
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±1ppm/°C
Length :
7.62mm
Width :
2.667mm
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
Y0786167R000B9L
167Ohms, 0.6W, Metal Foil,