Y0785300R000V9L
Mfr.Part #
Y0785300R000V9L
Description
RES 300 OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Power (Watts) :
0.6W
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
300mW
Tolerance :
±0.005%
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
7.62mm
Resistance :
300Ohms
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
175°C
Width :
2.667mm
Height :
8.5344mm
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Package / Case :
Radial
Published :
Datasheets
Y0785300R000V9L
VPG Foil Y0785300R000V9L
300Ohms, 0.6W, Metal Foil,