Y073410R0000B0L
Mfr.Part #
Y073410R0000B0L
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
RES 10 OHM 10W 0.1% RADIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Lead, Tin
Height :
20.3962mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
3W
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Size / Dimension :
1.575Lx0.276W 40.01mmx7.01mm
Height Seated (Max) :
0.803 20.40mm
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Number of Terminations :
4
Mount :
Through Hole
Composition :
Metal Foil
Power Rating :
10W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
10Ohm
Series :
VFP-4
Radiation Hardening :
No
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Datasheets
Y073410R0000B0L
VPG Foil Y073410R0000B0L
Through Hole FIXED RESISTOR, 10Ohm, Metal Foil,