Y010410R1000F0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y010410R1000F0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10.1 OHM 1W 1% AXIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
10.1Ohms
Length :
25.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Non-Inductive
Temperature Coefficient :
±2ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.500Diax1.000L 12.70mmx25.40mm
Power (Watts) :
1W
Package / Case :
Axial
Composition :
Metal Foil
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
H
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Datasheets
Y010410R1000F0L
10.1Ohms, 1W, Metal Foil,