Y0096511R000Q0L
Mfr.Part #
Y0096511R000Q0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 511 OHM 1/5W 0.02% AXIAL
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
175°C
Max Power Dissipation :
100mW
Feature :
Non-Inductive
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Package / Case :
Length :
6.858mm
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Resistance :
511Ohms
Composition :
Metal Foil
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.120Diax0.270L 3.05mmx6.86mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±0.02%