Y00951K93000T0L
Mfr.Part #
Y00951K93000T0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.93K OHM 1/4W 0.01% AXIAL
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Foil
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Length :
38.1mm
Pbfree Code :
No
Feature :
Non-Inductive
Number of Terminations :
2
Series :
VTA56Z
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
Resistance :
1.93kOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Working Voltage :
300V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±0.01%
Lead Diameter :
0.81 mm
Size / Dimension :
0.260Diax0.356L 6.60mmx9.04mm