Y00902K20000F9L
Mfr.Part #
Y00902K20000F9L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.2K OHM 1W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.375Diax1.000L 9.53mmx25.40mm
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Number of Terminations :
2
Feature :
Non-Inductive
Composition :
Metal Foil
Series :
VTA52Z
Power (Watts) :
1W
Packaging :
Bulk
Length :
25.4mm
Published :
Resistance :
2.2kOhms
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
Y00902K20000F9L
2.2kOhms, 1W, Metal Foil,