Y0089953R000TR23R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y0089953R000TR23R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 953 OHM 0.01% 0.6W RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial
Series :
RNC90Y
Tolerance :
±0.01%
Resistance :
953Ohms
Feature :
Non-Inductive
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Strip
Failure Rate :
R (0.01%)
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Composition :
Metal Foil
Power (Watts) :
0.6W
Datasheets
Y0089953R000TR23R
953Ohms, 0.6W, Metal Foil,