Y00891K18000BR23R
Mfr.Part #
Y00891K18000BR23R
Description
RES 1.18K OHM 0.1% 0.6W RADIAL
Through Hole Resistors
Tradename :
Power (Watts) :
0.6W
Tolerance :
±0.1%
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Brand :
Amphenol Aerospace
Height - Seated (Max) :
0.336 (8.53mm)
Size / Dimension :
0.300 L x 0.105 W (7.62mm x 2.67mm)
Temperature Coefficient :
Metal Foil
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Resistance :
1.18 kOhms
RoHS :
Details
Failure Rate :
R (0.01%)
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Strip
Subcategory :
Circular Connectors
Amphenol
Features :
Non-Inductive
Series :
D38999 III
Datasheets
Y00891K18000BR23R
1.18 kOhms, 0.6W, Metal Foil,