Y008915K5000BR23R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y008915K5000BR23R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 15.5K OHM 0.1% 0.6W RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Failure Rate :
R (0.01%)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Feature :
Non-Inductive
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Series :
RNC90Y
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
15.5kOhms
Composition :
Metal Foil
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Packaging :
Strip
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Power (Watts) :
0.6W
Datasheets
Y008915K5000BR23R
15.5kOhms, 0.6W, Metal Foil,