Y0089100R000VP13L
Mfr.Part #
Y0089100R000VP13L
Description
RES 100 OHM 0.005% 0.6W RADIAL
Through Hole Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Lamp Type :
Failure Rate :
P (0.1%)
IP Rating :
IP68
Current Rating :
200 mA
Actuator :
Round, Flat
Tolerance :
±0.005%
TE Connectivity
Termination Style :
Solder Lug
Temperature Coefficient :
Contact Plating :
Gold
Minimum Operating Temperature :
- 30 C
Product :
Standard Switches
Brand :
TE Connectivity / AMP
Number of Terminations :
2
Features :
Non-Inductive
Illumination Color :
Actuator Style :
Round
Mounting Style :
Bushing Mount
Packaging :
Bulk
Switch Function :
ON - (OFF)
Diameter :
17.5 mm
Type :
Subminiature
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Product Type :
Pushbutton Switches
Height - Seated (Max) :
0.336 (8.53mm)
Supplier Device Package :
Contact Form :
SPST
Product Category :
Pushbutton Switches
Size / Dimension :
0.300 L x 0.105 W (7.62mm x 2.67mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Composition :
Metal Foil
RoHS :
Details
Resistance :
100 Ohms
Power (Watts) :
0.6W
Package / Case :
Radial
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Subcategory :
Switches
Datasheets
Y0089100R000VP13L
100 Ohms, 0.6W, Metal Foil,