Y00882R50000F0L
Mfr.Part #
Y00882R50000F0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 2.5 OHM 0.6W 1% RADIAL
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Width :
2.667mm
Height Seated (Max) :
0.336 8.53mm
Length :
7.62mm
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Resistance :
2.5Ohms
Size / Dimension :
0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
Height :
8.5344mm
Series :
S555
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Metal Foil
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.6W
Max Power Dissipation :
600mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
Y00882R50000F0L
2.5Ohms, 0.6W, Metal Foil,